PDF Yazdır e-Posta

MOBOTIX

Yüksek Çözünürlüklü Video Yenilikleri

Ağ üzerinden çalışan kamera teknolojisinde öncü olarak bilinen Alman firması MOBOTIX AG ve onun dağıtık mimarisi, yüksek çözünürlüklü video sistemlerini daha az maliyetli hale getirmiştir.

Ağ Kamera Teknolojisinde Öncü

MOBOTIX, çok kısa bir zamanda, pazar payı olarak Avrupa’da ikinci, dünyada dördüncü sıraya yerleşmiştir. MOBOTIX, uzun yıllardır sadece mega piksel kameralar üretmektedir ve bu alanda global Pazar lideridir.

Neden Yüksek Çözünürlüklü Sistemler?

Yüksek çözünürlük, daha çok detay demektir. Geleneksel analog teknolojisi kullanılarak, canlı görüntü 0,4 mega pikselden, kayıt görüntüsü de 0,1 mega pikselden daha yüksek olmamaktadır. Buna karşın, 3,1 Mega piksel çözünürlüğe sahip MOBOTIX kameralar 30 kat daha fazla detay kaydeder. Sonuç olarak 360° panoramaya kadar geniş görüntü alanları ile kamera adetleri ve buna bağlı olarak da maliyetler düşer. Örnek olarak, yan yana 4 aracın girebildiği bir benzin istasyonu, 4 standart kamera yerine tek bir MOBOTIX kamera ile kaydedilebilmektedir.

Merkezi Standart Çözümün Dezavantajları

Genelde kameralar görüntüleri, işleme ve kaydetme daha sonradan merkezi bir bilgisayarda yapılacak şekilde video yönetim yazılımları desteğiyle üretirler. Bu geleneksel sistem yapısı yüksek çözünürlüklü video sistemleri için uygun değildir; çünkü, bu sistem sadece yüksek band genişliği değil aynı zamanda birden fazla kamerayı desteklemek için yüksek PC işlem gücüne ihtiyaç duyar. HDTV MPEG4 film PC’nin işlem gücünü yüksek derecede zorlarken, düzinelerce yüksek çözünürlüklü canlı kamerayı işleyebilmesi nasıl öngörülebilir? Geleneksel sistemler, yüksek çözünürlüklü sistemler söz konusu olduğunda uygun ve maliyet avantajlı değildirler.

Diğer sistemlerden farklı olarak, dağıtık mimaride olan MOBOTIX yapısı, yüksek hızlı bilgisayarı ve eğer gerekliyse, uzun süreli kayıt için dijital hafızayı (MicroSD kart) her kamera içinde barındırır. Bu sayede bilgisayarda sadece izleme yapılır, analiz ya da kayıt değil. Sonuç olarak, MOBOTIX kameralar olayları, çalışan bir PC’ye ihtiyaç duymadan kaydedebilir ve arşivleme için dijital olarak ses ile birlikte kaydeder.

Ücretsiz Yazılım – Ömür Boyu

MOBOTIX’te yazılım ya da lisanslama ücreti yoktur; çünkü yazılım sınırsız kamera adeti ve kullanıcı desteği ile kamera içinde gelir. Kamera ile birlikte gelen yazılım paketi aynı zamanda profesyonel kontrol merkezi yazılımı içerir. Güncellemeler web sitesinde ücretsiz olarak yayınlanır.


Ayrıntı için fare imlecinizle resmin üzerinde dolaşınız


Ayrıntı için fare imlecinizle resmin üzerinde dolaşınız

Merkezi olmayan MOBOTIX çözümü

Merkezi olmayan MOBOTIX sisteminde ise her kamerada yüksek performanslı bir bilgisayar ve ihtiyaç halinde birkaç günlük kayıt için uzun süreli bir flaş hafızası (MicroSD kartı) tümleşiktir. Kişisel bilgisayar ya da video kontrol merkezi sadece görüntüleri izlemek ve kameraları kumanda etmek (PTZ kontrol) için kullanılır, değerlendirme ve kayıt için kullanılmaz. Bu olanak şişkin ve pahalı video yönetim yazılımlarını gereksiz kılar; çünkü en önemli ve yoğun hesaplama gerektiren işlevler MOBOTIX kameralarında zaten mevcuttur.

MOBOTIX-Sistemi

Dağıtık ve güvenli Depolama alanı olarak PC Kayıt yazılımı Micro SD entegredir.

AVANTAJLAR:

MOBOTIX video çözümleri belirgin olarak ŞU FAYDALARI SAĞLAR:

Daha az kameraya gerek duyar; çünkü mega piksel teknolojisi sayesinde geniş açılı görüntüler daha çok ayrıntı içerir.

Daha az kayıt cihazına gerek duyar; çünkü merkezi olmayan sistemde bir PC’de/sunucuda normale göre 10 kat daha çok kamera yüksek çözünürlüklü ve sesli HDTV videosu olarak kaydedilebilmektedir.

Daha az bant genişliğine gerek duyar; çünkü tüm bilgiler kameranın içerisinde işlenmekte

ve yüksek çözünürlüklü görüntüler değerlendirme için aktarılmak zorunda değildir.

Sağlam ve bakım gerektirmez. MOBOTIX kameralar lens ya da hareket için mekanik motor içermez. Hareketli parçaları olmadığı için, asgari bakım yeterli olacak kadar sağlamdırlar. Benzersiz -30 ilâ +60 °C sıcaklık aralığı ısıtıcı ve fan olmadan sadece 3 Watt ile sağlanmaktadır. Kayıt için PC sabit diskine gerek duyulmadığından, tüm video sisteminde aşınan hiç bir parça bulunmaz.

Depolama sınırı yoktur. Merkezi olmayan MOBOTIX konsepti, tek bir kayıt cihazında yaklaşık 10 kat daha fazla kameranın kayıt edilmesine olanak sağlamaktadır; çünkü kameranın kendisi kaydı (PC, sunucusu, NAS) yönetmekte ve bu sayede cihazın yükünü almaktadır. Bu nedenle toplam sistem için veri depolama sınırı yoktur; çünkü her kamera kendi başına Terabyte kapasiteli bir kayıt cihazını ağ üzerinden yönetebilmektedir. Bu konseptin bir diğer faydası, özel bir yazılım gerektirmeyen ve maliyeti düşük ve güvenilir olan NAS sürücülerinin kullanılabilmesidir.

Mükemmel mekân görüşü

Yenilikçi MOBOTIX hemisferik teknolojisiyle bir mekân en iyi şekilde izlenebilir. Zarif ve mütevazi görünüşlü tek bir Q24M hemisferik kamera, birden çok standart kameranın masraflı ve pahalı kurulumunun yerini alabilir. Dünyadaki bu ilk ile MOBOTIX, Megapixel Video-Security sistemleri konusunda dünya lideri olarak yenilikçilik gücünü yeniden kanıtlamaktadır.

Yüksek çözünürlüklü 180° panorama

Bir mekânın birden çok kamera ile izlendiği uygulamalarda, kameraların farklı bakış açıları nedeniyle mekânsal ilişki daha zor algılanabilmekte ve bu nedenle mekândaki genel durum daha zor anlaşılabilmektedir.

Buna karşın Q24M kameranın panorama işlevi, ferah bir geniş bant görüntüsünde yüksek çözünürlüklü 180° görüş sağlamaktadır. Yüksek görüntü kalitesi, 3,1 megapiks

ellik bir görüntü sensörü kullanılması ve Q24M kameranın hemisferik optik düzeni sayesinde sağlanmaktadır.

• Duvardan duvara, tabandan tabana eksiksiz görüş.

Bir mekanın veya bir giriş bölgesinin sadece bir kamerayla güvence altına alınması için idealdir.

• Hemisferik kamera iki (karşılıklı duran) çift panorama görüntüsü de sağlamaktadır

Daha az kamera, daha az kablolama masrafı, daha az maliyet ve daha çok gizlilik

Tüm nesneler, izleyen kişinin daima görüş alanındadır – birden çok kamera kullanılan geleneksel çözümün aksine

Yüksek çözünürlüklü mega piksel sensörü (3 mega renkli sensör veya düşük ışık koşulları için yüksek duyarlılıklı megapiksel siyah beyaz sensör) sayesinde yüksek görüntü kalitesi

 

  .

Tamamlanan projelerimiz

Bize Ulaşın

Bizden Haberler

Şirket Profilimiz
xx

2007 yılında İzmir’de kurulduk. Rakiplerimizin oldukça çok, hatta sayısız olduğunu bilerek, bu kadar zorlu bir pazar içerisinde tutunabilmek ve faaliyet...

Devamını oku...

Misyonumuz
xx

Misyonumuz   Tüm çalışanlarımızla, sorumluluk gerektiren bir iş yaptığımızın bilinci ile Teknik bilgi birikimimizi teknoloji ile birleştirip fark...

Devamını oku...

Vizyonumuz
xx

Vizyonumuz   Biz Elektronik olarak vizyonumuz; müşteri odaklı bir yaklaşımla Türkiye'de ve bölgede elektronik güvenlik ve hizmet...

Devamını oku...

Referanslarımız
xx

A-101 DEPO İZMİR KAMERA SİSTEMLERİ ADAGRO ZİRAİİLAÇ SAN.VE...

Devamını oku...