PDF Yazdır e-Posta

GÜVENLİK KAMERALARI

CCTV, kapalı devre televizyon yayını anlamına gelen; izlenen alanın ve izleyicilerin sınırlı olması ve neyin veya kimin kimler tarafından izlenebileceğinin belirlenebilir olmasını ifade eder. Günümüzdeyse cctv kameralarının uygulama alanlarına baktığımızda bir sınırlama getirmek artık mümkün değildir. Öncelikle banka, fabrika, mağaza, hastane ve kamu kurumlarında kullanılan kameralar günümüzde artık hemen her işletme ve mesken de bulunmaktadır.

Köprü, yol ve kavşaklarda trafiği görüntülemek, yönetmek, kötü niyetli kişileri tespit etmek, yüksek derecede caydırıcılık özelliği sunmak, çalışma ortamının kalitesini arttırmak için kayıt ve izleme yapmak, yöneticilerin bulunduğu yerden işyerlerini, fabrikalarını, çalışanlarını denetleyebilmesine olanak tanımak, otobüs, tren, gemi, uçak gibi taşıtlarda güvenliği sağlamak ve taşıt içindeki servis kalitesini arttırmak, kazaların ve tedbirsiz davranışların önlenmesini sağlamak, insan gözünün göremeyeceği yerlerde kızılötesi aydınlatma sayesinde görüntü almak, fabrikalarda, üretim hattında ürün kalitesini kontrol etmek, şehir merkezleri, ana arterlerde kamusal güvenliği sağlamak, yazlık veya dönemlik kullanılan konutların uzaktan izleme ve kontrolünü sağlamak, anaokulu veya evde çocuk bakıcılarının kontrol ve izlenmesine olanak tanımak, petrol boru hatları, elektrik su iletim şebekeleri veya askeri bölgeler gibi kritik alanların güvenliğini ve durumunu izlemek gibi oldukça geniş uygulama alanına sahip farklı çözümler, kameralar sayesinde mümkün olmaktadır.

CCTV sistemlerinin en önemli bileşeni kuşkusuz kameralardır. Kamera, kontrol ve izleme noktası için hareketli resim oluşturan bir cihazdır. Her ne kadar ayrı ele alınsa da lensler de kameraların ayrılmaz parçasıdır. Lensler, kameranın ön tarafına takılır ve görüntünün mercekler yardımıyla CCD sensörün üzerine düşmesini sağlar. Lensler, kameraya takılıp çıkartılabilir ihtiyaca göre farklı lens tercih edilebilir. Kameraların duvara, tavana, kapı eşiğine veya başka bir yüzeye monte edilmesini sağlayan aksesuarlara kamera ayağı denmektedir. Dış ortamda kullanılan kameralar, soğuktan, yağmurdan ve tozdan etkilenmemesi için ayrıca bir muhafazaya ihtiyaç duymaktadırlar. Bu türde, yani proje ve ihtiyaca göre tercih edilebilecek türde lens, ayak ve muhafaza seçimine izin veren kameralara box kamera denmektedir.

Kameralar koaksiyel kablo üzerinden kayıt cihazına görüntüyü iletir ve kayıt cihazı bu görüntüyü eş zamanlı olarak dijital ortama kaydeder. Aynı kablo güç sağlayıcıdan gelen besleme akımını da kameraya iletir. Bu da görüntü için ayrı, besleme için ayrı kablo sarfiyatını ortadan kaldırmaktadır. Koaksiyel kablo, BNC aracılığı ile kameranın çektiği görüntüleri diğer uçtaki BNC aracılığıyla kayıt cihazına verir.

Üzerinde bütünleşmiş lensi ve ayağı olup gece infrared ledleri sayesinde siyah beyaz ama oldukça net bir görüntü veren kameralara IR kamera denmektedir. Gece görüşlü olarak da adlandırılan bu kameralar, ortamdaki ışık seviyesi sıfırın altına indiğinde IR ledleri devreye girerek insan gözünün algılayamayacağı bir kızılötesi aydınlatma yapar ve zifiri karanlıkta dahi siyah beyaz ama oldukça net bir görüntü alır. IP 67 olarak adlandırılan, yağmura, suya ve toza dayanıklı dış yapıya sahip olan IR kameralar, lens, ayak, gece görüşü ve muhafazası üzerinde kombine bir şekilde olduğu için günümüzde box kameralara oranla daha çok tercih edilir olmuştur.

Kameralarda çözünürlük değeri alınan görüntünün kalitesini ifade etmektedir. Tivilayn (TVL) olarak ifade edilen kamera çözünürlüğünün yüksekliği, kaydedeceğiniz görüntünün kalitesini de o oranda artırmaktadır. Görüntü kalitesini artıran bir diğer değerde, lux diye adlandırılan kameranın ışık geçirgenliğidir. Bir kameranın lux değeri ne kadar düşük olursa ışık geçirgenliği o kadar yüksek olur bu da kaliteli ve daha ayrıntılı görüntü demektir.

Box yapıda olup ışık seviyesi düştüğü zaman daha net bir görüntü alabilmek için otomatik olarak siyah beyaz moda geçen kameralara Day&Night özellikli kameralar denmektedir. Gece görüşlü kameralar Day&Night kameraların daha gelişmişidir, çünkü ışığın hiç olmadığı ortamlarda bile IR ledleri sayesinde siyah beyaz ama net bir görüntü alabilmektedir. Günümüzde güvenlik kameraları, ihtiyaca göre oldukça farklı çözümler sunabilmektedir. Örneğin 1-2 km ötedeki bir olayı, bulunduğumuz yerdeki bir kamera ile detaylı bir şekilde izleyebileceğimiz gibi, uzaktan izleme sayesinde dünyanın neresinde olursak olalım kamera görüntülerimizi ekranımızda an ve an takip edebiliriz.

CCTV UYGULAMA ALANLARI

CCTV en geniş bilinen şekliyle Banka, fabrika, mağaza, hastane, kamu kurumlarında kullanılır; ancak uygulama alanına bir sınırlama getirmek doğru değildir. Her işletme ve meskende bu uygulamayla karşılaşmak mümkündür.

Aşağıda belli başlı uygulama alanlarını bulacaksınız

* Köprü, yol ve kavşaklarda trafiği görüntülemek, yönetmek
* Kötü niyetli kişilerin tespit
* Çok yüksek caydırıcı özelliği
* Çalışma ortamının kalitesini arttırmak için kayıt ve izleme
* Yöneticilerin bulunduğu yerden işyerlerini, fabrikalarını, çalışanlarını izleyebilmesi denetleyebilmesi sağlar
* Konferans salonları, tiyatro, stadyum gibi yerlerde gösterinin her yerden izlenebilmesini sağlar
* Otobüs, tren, gemi, uçak gibi taşıtlarda güvenliği sağlamak ve taşıt içindeki servis kalitesini arttırmak.
* Hayvanat bahçesi, yüzme havuzu, oyun parklardaki kazalara ve tedbirsiz davranışların önlenmesi
* Gece /Karanlıkta insan gözünün görmediği yerlerde Infrared aydınlatma sayesinde görüntüleme sağlamak
* Fabrikalarda üretim hattında ürün kalitesini kontrol etmek
* Kanalizasyon Görüntüleme İşi
* Şehir Merkezi Dış ortam güvenliğin sağlanması
* Yazlık veya dönemlik kullanılan konutların uzaktan izleme ve kontrolü
* Anaokulu evde çocuk bakıcıların kontrol ve izlenmesi
* Kayıt ve izlemenin yapıldığının bilinmemesi istenilen yerlerde gizli kamera casus kamera uygulamaları
* Petrol Boru Hatları, Elektrik iletim şebekleri gibi kritik şebekelerin güvenliği ve durumunun izlenmesi

Teknolojide ki son gelişmeler CCTV sistemlerini de etkilemiş, görüntüleme sistemleri güvenlik, koruma ve yönetimsel uygulamaların vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Özellikle dijital sistemlerin devreye girmesiyle birlikte bina, tesis ve kurumların güvenlik organizasyonlarının yanı sıra, çalışanların izlenmesi, kanıtların toplanması, fabrikalarda üretimin, mağazalarda, bankalarda hırsızların takibi ve müşteri ilişkilerinde CCTV sistemlerinden yoğun olarak yararlanılmaktadır. Yine teknolojik gelişmelere paralel olarak pek çok kurum ziyaretçilerin ve çalışanların kimliğini tespit etmek, tehlikeli çalışma bölgelerini izlemek, hırsızlığa karşı korunmak, şüpheli şahısları ve plakalı araçları tespit etmek bina, park, alanlarında, havaalanlarında güvenliği sağlamak için CCTV sistemleri kullanmaktadır.

Kurulacak olan CCTV sistemlerinden en yüksek verimi alabilmek için güvenlik planlayıcılarının iyi bir analiz yapmaları, geniş alanları (oto parklar) mı, yakın görüntüleri mi (otomobil plâkaları), hareketsiz görüntüler mi (garaj kapıları), hareketli görüntüler mi (hareket halindeki taşıt araçları), sürekli video kaydı mı yoksa sadece belirli zamanlarda ya da alarm durumunda mı kayıt gerektiği gibi pek çok konuda ihtiyaçlarını tam olarak belirleyip sistem ve malzeme seçimlerini yapmaları gerekmektedir. Ayrıca tercih ettikleri sistemlerin işletilmesi kullanıcı personeli zorlamayacak şekilde basit, değişik kullanım ve ortam şartlarına uygun olarak sağlam olması gerekmektedir. Unutmamak gerekir ki CCTV sistemleri kendi başlarına bir koruma sağlamazlar, sistemi kullanan kişiler onun kapasitesi hakkında bilgi sahibi, kullanımında vasıflı olmalı ve kameraya yakalanan görüntü ve olaylara derhal tepki verebilecek şekilde eğitilmelidirler.

Dijital Kayıt Cihazı :
Kayıt ortamı olarak videokaset yerine, bilgisayarlarda kullanılan hard disklere kayıt yapan bir cihazdır. Bir adetten 4 adede kadar hard disk takılabilen modelleri bulunmaktadır. Kayıt süresi, seçilen kayıt moduna bağlı olarak değişmektedir. Saniyede 1 kareden 50 kareye kadar kayıt seçeneği bulunan ürünün hard diskleri gelişen bilgisayar teknolojisi paralelinde büyütülebilmekte böylelikle küçük bir ek yatırımla cihazın kayıt süresi artırılabilmektedir.

Dijital kaydın analog kayda göre birçok avantajı vardır :
> Dijital kayıt cihazları bakım gerektirmez
> Video motion uygulaması gibi anlık kayıt gerektiren durumlarda hemen devreye girer
> İleri bir tarihte kayıtlar izlenmek istendiğinde istenen kayda ileri geri sarmayı beklemeden kolaylıkla ulaşılabilir
> Kayıt yapılan ortam (sabit Disk) tekrar tekrar silinebilir ve kayıt yapılabilir
> Bilgisayar yardımıyla izlenen görüntüler üzerinde istenen değişiklikler ve geliştirmeler yapılabilir yazıcıdan çıkış alınabilir veya faks çekilebilir.
> urulumu kolaydır, sadece bilgisayara yazılım yükleme ve telefon hattının bağlanması çoğunlukla yeterlidir.
> Mekandan bağımsız olarak internet üzerinden bağlanarak kamera görüntüleri izlenebilir.

Kamera Muhafazaları :
Dış ortama yerleştirilecek kameraların, hava koşullarından etkilenmemesi için muhakkak muhafaza içine yerleştirilmesi gerekir. Muhafazalar, kullanıldıkları yerin özelliklerine bağlı olarak ısıtıcılı ve fanlı olarak seçilebilir, böylelikle kamera aşırı soğuk ve sıcaktan etkilenmeden çalışmasını sürdürür. Kameraların normal çalışma sıcaklığı genellikle +50 o C ile 0 o C arasındadır.

Tarama Ünitesi (pan-tilt) :
Pan-Tilt tarama ünitesi, uzaktan kontrol ünitesine bağlanarak kameranın istenilen noktaya yönlendirilmesini sağlar. Ayrıca cihaz otomatik olarak (önceden belirlenen tarama açısında) sürekli yatay(sağa-sola) ve dikey(yukarı-aşağı) tarama yapabilir.

Kamera Ayakları :
Kameraların, tarama ünitelerinin ve muhafazaların duvara ya da tavana montajları için özel ayaklar kullanılır, bu ayakların (tarama ünitesi ayağı hariç) tümü monte edilecek kamerayı istenilen görüş pozisyonuna ayarlanmasını sağlayacak, hareketli mafsallara sahiptirler.

Lensler :
Görüntülerin sensörler üzerine düşmesini sağlayan optik aygıtlardır. Lensler kullanılacakları kameraların ve çevrenin özelliklerine göre seçilirler. Lenslerin formatları 1/3”, 1/2”, 2/3” veya 1” olabilir. Bir lensin bir kamerada kullanılabilmesi için formatının kameraya eşit veya büyük olması gerekir. 1/2” formatındaki bir lens, 1/2” ve 1/3” bir kamerada kullanılabilir, ama 1/3” formatındaki bir lens sadece 1/3” bir kamerada kullanılabilir. Lensler bağlantı şekline göre C-MOUNT ,CS-MOUNT şeklinde adlandırılırlar.

Lensler odak uzaklıklarına göre dört gruba ayrılır:
> Sabit odak uzaklıklı lensler
> Değişken odak uzaklıklı (varifocal) lensler (3,5-8mm arasında 5,5-33 mm arasında vs.)
> Manuel zoom lensler odak uzaklıkları geniş bir aralıkta değişebilir. (6-36mm, 6:1 gibi)
> Motorlu zoom lensler, manuel zoom lenslerle prensipte aynıdır ama oda uzaklığını değiştirmek için lensin içindeki motor kullanılır.
Çevredeki ışık şartlarına göre lensin iris kontrolü önem kazanır. İnsan gözünde iris ortamdaki ışık miktarı arttıkça göze gelen ışığı normal seviyede tutmak için kısılır, azaldıkça daha fazla ışık almak için açılır. Lenslerdeki irisin çalışma prensibi de aynıdır.

CCTV SÖZLÜĞÜ

2:1 Interlace

: 312 1/2 satırdan olusan iki alanın (field) birleşerek, 625 satırdan oluşan tek bir çerçeve (frame) oluşturması (CCIR)

AGC (Automatic gain control)

: Otomatik kazanç kontrolü. Düşük ışık seviyelerinde video işaretinin seviyesini yükselten elektronik devre. AGC açıkken resimde gürültü olabilir. Kamera özellikleri düşünülürken AGC kapalı alınmalıdır.

ALC (Automatic level control)

: Otomatik irisli lenslerde peak/average kontrolü olarak da bilinir. Bu ayar “peak” yapılırsa ekrandaki parlak bölgeler daha detaylı, “average” yapılırsa karanlıkta kalmış bölgeler daha detaylı görülür.

Automatic Iris

: Kameraya gelen isigi otomatik olarak ayarlayan lens. Lensin içinde ufak bir motor ve kuvvetlendirici bulunur (video drive) ve kameradan gelen bir kontrol işareti yardımı ile video işaretinin seviyesini sabit bir değerde (1Vp-p) tutmaya çalışır. Lensin üzerinde, “tepe (peak)” ve “ortalama (average)” olarak değişen ışık şartlarına göre kullanmak için iki manuel kontrol bulunur.

AWB (Auto white balance)

: Renkli kameralarda kameranın çevredeki ışık miktarına göre otomatik olarak renkleri ayarlaması.

ATW ( Auto Tracing White)

: Renkli kameralarda kameranın çevredeki renk sıcaklığına göre otomatik (veya manual) olarak renkleri ayarlaması.

Back focus (ince netlik ayari)

: Değişik arka odak uzaklıklı (back focus) lenslerin oluşturduğu netlik kaymalarını gidermek için kameranın algılayıcısını ileri veya geri mekanik olarak kaydırma. Zoom lens için önemli bir ayardır.

Bandwidth (bant genisligi)

: Spektrumda, işaretlerin taşınması için belirlenmiş frekans bölgesi.

BLC (Backlight compensation)

: Kamera bir pencere veya cam kapı gibi bir yere bakıyorsa, arkadan gelen ışığın kişilerin yüzlerini karartmaması için arkadaki ışığın bastırılması.

C-mount

: 2/3″ ve 1″ lensler için standart montaj. Lensin arka yüzeyi ile odak uzaklığı arası 17.526 mm’dir. Bir C-mount lens, bir CS-mount kameraya 5 mm’lik adaptör ring eklenerek kullanılabilir.

CCD (Charge coupled device)

: Kameranın ön kısmında, ışığa duyarlı yarı iletken malzemeden yapılmış bölge. Bu bölgenin boyu çapraz olarak ölçülür ve 1/4″, 1/3″, 1/2″ veya 2/3″ olabilir. Iki tip CCD bulunur. Frame transfer ve interline transfer.

CCIR

: Video işareti için Avrupa 625 satir standardi. (Siyah & Beyaz)

Composite video

: Senkronizasyon ve video işaretini birlikte barındıran tam video işareti. Senkronizasyon işareti 0.3V ve video işareti 0.7V olmalıdır.

CS-Mount

: 2/3″. 1/2″ ve 1/3″ CS-mount kameralar için dizayn edilmiş yeni nesil lensler. Lensin arka yüzeyi ile odak uzaklığı arası 12.5 mm’dir. CS-mount lensler C-mount kameralarla kullanılamazlar. Bu lensler C-mount lenslere göre daha kompakt ve ucuzdurlar.

dB

: Desibel iki işaret arasındaki logaritmik oran.

D.D. (Direct drive, DC drive)

: Video drive lenslerde oldugu gibi kameradan referans olarak video işaretinin değil, D.C. gerilimin alindigi lensler.

Digital signal

: Mikro işlemcilerin kullanılması için sayısal forma sokulmuş analog işareti.

Duplex (multiplexer)

: Ekranı istenen şekilde kontrol etmenize imkân verirken (dörde, dokuza, on altıya bölme, anahtarlama, tam ekrana izleme, zoom vs.) ayni zamanda tüm kameraların kaydedilmesini sağlayan multiplexer.

E.I. (Electronic iris)

: Kameranın shutter ayarını otomatik yaparak bazı yerlerde otomatik iris lensler iris lensler yerine manuel iris lenslerin kullanılmasını sağlayan elektronik devre.

EIA

: Video işareti için Amerikan 525 satir standardı.

Field (alan)

: Bir çerçevenin 312 1/2 satırdan oluşan yarısı. Her saniye 50 alan oluşturulur.

Frame (çerçeve)

: İki geçmeli alanın (field) birleşiminden oluşur. Saniyede 25 frame (çerçeve) üretilir.

Gen lock

: Harici senkronizasyon. Her kameraya, üzerinde senkronizasyon darbeleri taşıyan ayrı bir koaksiyel kablo çekilir ve böylece her kameranın alanları (field) ayni anda üretmesi sağlanır. Sistemde switcher kullanıldığında ekrandaki kaymalarin önüne geçilir ve multiplexer’larda update zamanı artar.

Hertz (Hz)

: Saniyedeki değişim sayısı.

Internal sync

: Harici kaynaklara bağımlı kalmaksızın senkronizasyon işaretlerinin kamera içinde üretilmesi. Kristal tarafından kontrol edilen bir osilatör tarafından üretilir ve şebekeden beslenmeyen kameralarda kullanılır.

Iris

: Görüntü algılayıcısı üzerine düsen ışık miktarını ayarlamaya yarayan mekanizma.

ISDN (Integrated Services Digital Network)

: Terminal adaptörleri kullanılarak video işaretlerinin 128 Kbps hızında iletilmesine izin veren dijital telefon hattı. Çoğu Avrupa ülkesinde kullanilir.

PSTN (Public Switched Telephone Network)

: Video işaretinin modem kullanılarak yollandığı standart telefon hatları.

Lens mount

: C-mount ve CS-mount’a bakiniz.

Line locked

: Kameranın senkronizasyon darbelerinin AC besleme gerilimine kilitlenmesi.

Luminance

: Video işaretinin parlaklık bileşeni.

Lux

: Lümen/metre kare olarak ışık yoğunluğu. Kameraların görüntü algılayıcılarının hassasiyetlerini tanımlamak için kullanılır.

Matrix switching

: Gelişmiş bir anahtarlama metodudur. Kamera giriş ve monitör çıkış sayısı teorik olarak sinirsizdir. Geniş sistemlerde değişik kamera gruplarının değişik amaçlar için programlanması için kullanılır.

Multiplexer

: Belirli sayıda kamera girişi olan bu kameraların görüntülerini ayni anda kaydeden cihaz. Birçok modelde ekranı dörde, dokuza, on altıya, vs. bölme özelliği vardır. Önceden programlanan alarm girişleri ve çıkışları vardır.

Scanner (tarayici)

: Kameraya yatay hareket vermek için kullanılan uzaktan kumanda edilen motorlu cihaz.

Pan/Tilt

: Kameranın üzerine kondugu yatay ve dikey hareketi saglamak için kullanilan, uzaktan kumanda edilen motorlu ünite.

Quad splitter

: Dört kameradan gelen görüntüyü bir monitörde ayni anda gösteren cihaz. Herhangi bir kamera tam ekran izlenebilir.

S/N ratio (isaret/gürültü orani)

: Bir işaretteki gürültü seviyesini gösteren, dB olarak belirtilen ölçü. Video isareti için 45dB ile 60dB arasindaki degerler kabul edilebilir. 40dB’den az degerler için isarette gürültü olmaya baslar.

Sensitivity (duyarlilik)

: Genellikle lux olarak belirtilir. 1vp-p video işareti olusturmak için görüntü algılayıcı üzerine düsmesi gereken ışık miktaridir. Ama daha siklikla lensin üzerine düsen isik miktari olarak belirtilir. Bu yüzden kullanilacak lensin isik iletme degerinin bilinmesi gereklidir.

Telemetry transmitter

: CCTV sisteminin kontrol merkezinde bulunan ünite. Pan/tilt/zoom kameralar için anahtarlar, joystikler vs. barindirir.

Telemetry

: Kullanılan ekipmanların kontrol edilmesi için gerekli olan işaretlerin yollandığı sistem. CCTV sistemlerinde pan, tilt, zoom, ışıkları açma/kapama, preset pozisyonlarına gitme vs. gibi fonksiyonlarının kontrol edilmesi. Kumanda noktasında verici (transmitter) bulunur, uzaktaki noktada ise alıcı (receiver) bulunur. İşaretler twisted pair ( 2 damar ) kablo ile veya işaretlerini de taşıyan koaksiyel kablo ile iletilebilir.

Termination (Sonlandirma )

: Normal video işaretinin bant genişliğinde video kablosu 75 ohmluk bir empedansa ihtiyaç duyar. Monitörlerin arkasında 75 ohm ve “high Z” seçimi yapılabilen anahtar bulunur. kamera görüntüsü tek monitörde izlenecekse bu anahtar 75 ohm da olmalıdır. Eğer kamera görüntüsü ikinci bir monitörden daha izlenecekse ilk monitördeki anahtar high Z’e getirilmeli, ikinci monitördeki anahtar 75 ohm’a getirilmelidir.

Time Lapse VCR

: Uzun sürelerde kayıt yapmak için kullanılan endüstriyel video. 3 saat ile 960 saat değişen modlar da kayit yapılabilir. Normalde 3 saatlik modda saniyede 25 resim kaydedilirken, kayıt süresi arttıkça bu sayi düser. Bir alarm geldiğinde otomatik kayda geçip herhangi bir modda kayit yapabilirler. Yakın zamanda yerlerini dijital kayıt cihazlarına bırakacaklardır.

Varifocal

: İki farklı odak uzaklığı arasında istenen görüs açısının manuel olarak ayarlanabildiği lens (mesela:3.5-8 mm).

Video switcher (video anahtarlayici)

: Değişik kameraların monitörde izlenmesini saglayan cihaz. Kameralar manuel veya otomatik olarak ekrana getirilebilir.

VMD-Video Motion Detection

: Görüntüdeki kontrast değişiminin elektronik analizi yapilarak hareket algılaması yapilan sistem.

Y/C

: Resim kalitesini arttırmak için renkli kameralarda parlaklik (Y) ve renk © bilgilerinin ayri kablolardan tasinmasi.

 

  .

Tamamlanan projelerimiz

Bize Ulaşın

Bizden Haberler

Şirket Profilimiz
xx

2007 yılında İzmir’de kurulduk. Rakiplerimizin oldukça çok, hatta sayısız olduğunu bilerek, bu kadar zorlu bir pazar içerisinde tutunabilmek ve faaliyet...

Devamını oku...

Misyonumuz
xx

Misyonumuz   Tüm çalışanlarımızla, sorumluluk gerektiren bir iş yaptığımızın bilinci ile Teknik bilgi birikimimizi teknoloji ile birleştirip fark...

Devamını oku...

Vizyonumuz
xx

Vizyonumuz   Biz Elektronik olarak vizyonumuz; müşteri odaklı bir yaklaşımla Türkiye'de ve bölgede elektronik güvenlik ve hizmet...

Devamını oku...

Referanslarımız
xx

A-101 DEPO İZMİR KAMERA SİSTEMLERİ ADAGRO ZİRAİİLAÇ SAN.VE...

Devamını oku...